CP10/CP12/CP15 Tubed Cold Plates
Product information "CP10/CP12/CP15 Tubed Cold Plates"
Press-Lock Technology; Thermal Performance 0.004 to 0.059 °C/W; Max. Pressure 10 bar; Max. Flow Rate 4, 8 l/min; Straight Fittings
CP10 models are available with 9.5 mm copper and stainless steel tubes in 2-pass or 4-pass configuration for single-sided mounting. CP12 models are available with 9.5 mm copper tubes in 4-pass configuration for dual-sided mounting. CP15 models are available with 6.4 mm copper tubes in 6-pass configuration for dual-sided mounting.
Key Features:
  • Thermal Performance: 0.004 to 0.059 °C/W @ 7.6 l/min (3.8 l/min for CP15)
  • Configuration: 2-pass (CP 10), 4-pass (CP10, CP12), 6-pass (CP15)
  • Mounting Surface: Single Sided (CP 10), Double Sided (CP12, CP15)
  • Tube Diameter: 9.5 mm (CP10, CP12), 6.4 mm (CP15)
  • Fitting: Straight
  • Plate Material: Aluminium
  • Maximum Pressure: 10 bar