€503.45*
Content:
1 pcs
Available in 15 days, delivery time 2-5 days
Product number:
C008985-6
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Downloads
Product information "PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers"
Benchtop or Chassis;2,5 A;60 W
Properties "PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers"
| Current (TEC): | 2,5 A |
|---|---|
| Integrator Time Constant: | 1,5-1,8 A/V-s |
| Mounting (TEC): | Benchtop or Chassis |
| Power (TEC): | 60 W |
| Proportional Gain: | 5-40 A/V |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| Setpoint vs. Actual Accuracy: | 1 mV |
| Stability (TEC): | 0,0012 ºC |
| Voltage (TEC): | 5-30V |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States