PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers
Product information "PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers"
Benchtop or Chassis;2,5 A;60 W
Properties "PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers"
Current (TEC): 2,5 A
Integrator Time Constant: 1,5-1,8 A/V-s
Mounting (TEC): Benchtop or Chassis
Power (TEC): 60 W
Proportional Gain: 5-40 A/V
Quantity Per Set: 1.0
Setpoint vs. Actual Accuracy: 1 mV