€152.90*
Content:
1 pcs
Only 2 available
Available, delivery time: 2-5 days
Product number:
C026987-1
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Available stock:
2
Product information "WLD33ND Laser Diode Drivers"
LDD Laser Diode Drivers;DIP PCB;2,2 A;9 W
Properties "WLD33ND Laser Diode Drivers"
| Bandwidth: | 2 MHz |
|---|---|
| Current (LDD): | 2,2 A |
| Laser Drivers Type: | LDD Laser Diode Drivers |
| Mounting (LDD): | DIP PCB |
| Power (LDD): | 9 W |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| RMS Noise: | >45 μA |
| Rise/Fall Time: | 100/200 nsec |
| Stability: | 200 ppm |
| Voltage (LDD): | 5-12 V |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States