€2,084.80*
Content:
1 pcs
Available in 15 days, delivery time 2-5 days
Product number:
C019337-6
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Downloads
Product information "QCL1500 OEM Laser Diode Drivers"
QCL Quantum Cascade Laser Drivers;Benchtop / Chassis;1,5 A
Properties "QCL1500 OEM Laser Diode Drivers"
| Bandwidth: | 2-3 MHz |
|---|---|
| Current (LDD): | 1,5 A |
| Current Noise Density: | 1-4 nA / √Hz |
| Laser Drivers Type: | QCL Quantum Cascade Laser Drivers |
| Mounting (LDD): | Benchtop / Chassis |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| RMS Noise: | 0,4 - 1.3 µA |
| Rise/Fall Time: | 250/200 nsec |
| Stability: | 5-15 ppm |
| Voltage (LDD): | 16 V |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States