PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers
Product information "PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers"
Benchtop or Chassis;2,5 A;60 W
Properties "PTC2.5K-CH TEC Temperature Controllers"
Current (TEC): 2,5 A
Integrator Time Constant: 1,5-1,8 A/V-s
Mounting (TEC): Benchtop or Chassis
Power (TEC): 60 W
Proportional Gain: 5-40 A/V
Quantity Per Set: 1.0
Setpoint vs. Actual Accuracy: 1 mV
Stability (TEC): 0,0012 ºC
Voltage (TEC): 5-30V
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States
Customers also viewed
PTC5000 TEC Temperature Controllers
SIP PCB;5 A;110 W