€324.20*
Content:
1 pcs
Available in 15 days, delivery time 2-5 days
Product number:
C002749-6
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Downloads
Product information "RHM5K-CH TEC Temperature Controllers"
Benchtop or Chassis;5 A;20 W
Properties "RHM5K-CH TEC Temperature Controllers"
| Current (TEC): | 5 A |
|---|---|
| Integrator Time Constant: | 1 sec |
| Mounting (TEC): | Benchtop or Chassis |
| Power (TEC): | 20 W |
| Proportional Gain: | 9-100 A/V |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| Setpoint vs. Actual Accuracy: | 16 mV |
| Stability (TEC): | 0,001 ºC |
| Temperature Coefficient (TEC): | 20 ppm / ºC |
| Voltage (TEC): | 5-30V |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States