€421.10*
Content:
1 pcs
Available in 10 days, delivery time 2-5 days
Product number:
C019341-6
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Product information "PLD1250 Laser Diode Drivers"
LDD Laser Diode Drivers;SIP PCB;1,25 A;45 W
Properties "PLD1250 Laser Diode Drivers"
| Bandwidth: | 200 kHz |
|---|---|
| Current (LDD): | 1,25 A |
| Laser Drivers Type: | LDD Laser Diode Drivers |
| Mounting (LDD): | SIP PCB |
| Power (LDD): | 45 W |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| Rise/Fall Time: | 3 μsec |
| Voltage (LDD): | 3-30 V |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States