€661.45*
Content:
1 pcs
Available in 28 days, delivery time 2-5 days
Product number:
C019330-6
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Product information "MPL2500 Laser Diode Drivers"
LDD Laser Diode Drivers;Benchtop / Chassis;2,5 A;40 W
Properties "MPL2500 Laser Diode Drivers"
| Bandwidth: | 1,4 kHz |
|---|---|
| Current (LDD): | 2,5 A |
| Laser Drivers Type: | LDD Laser Diode Drivers |
| Mounting (LDD): | Benchtop / Chassis |
| Power (LDD): | 40 W |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| RMS Noise: | > 10 µA |
| Rise/Fall Time: | 250 μsec |
| Stability: | 75 ppm |
| Voltage (LDD): | 12-15 V |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States