€159.50*
Content:
1 pcs
Available in 28 days, delivery time 2-5 days
Product number:
C031115-1
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Downloads
Product information "WTC32ND-HB TEC Temperature Controllers"
DIP PCB;2,2 A;9 W
Properties "WTC32ND-HB TEC Temperature Controllers"
| Current (TEC): | 2,2 A |
|---|---|
| Integrator Time Constant: | 0,53-4,5 sec |
| Mounting (TEC): | DIP PCB |
| Power (TEC): | 9 W |
| Proportional Gain: | 1-100 A/V |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| Setpoint vs. Actual Accuracy: | 2 mV |
| Stability (TEC): | 0,0009 ºC |
| Voltage (TEC): | 3,3-8V |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States