€154.60*
Content:
1 pcs
Available in 15 days, delivery time 2-5 days
Product number:
C008980-6
Manufacturer:
Wavelength Electronics
Downloads
Product information "HTC3000 TEC Temperature Controllers"
SIP PCB;3 A ;9 W
Properties "HTC3000 TEC Temperature Controllers"
| Current (TEC): | 3 A |
|---|---|
| Integrator Time Constant: | 0-10 sec |
| Mounting (TEC): | SIP PCB |
| Power (TEC): | 9 W |
| Proportional Gain: | 1-100 A/V |
| Quantity Per Set: | 1.0 |
| Setpoint vs. Actual Accuracy: | 0,2-5 mV |
| Stability (TEC): | 0,0009 ºC |
| Voltage (TEC): | 5-12V, 30V possible |
Manufacturer "Wavelength Electronics"
Wavelength Electronics, Inc. is a manufacturer of precision electronics established in 1993 and located in Bozeman, MT. The product range include innovative laser diode driver components designed to precisely operate low-power laser diodes and low cost thermoelectric temperature controllers. The devices are used in a wide range of applications, including environmental sensors, spectroscopy, biomedical devices, fiberoptic systems, DFB & tunable laser diode systems, EDFAs, semiconductor manufacturing tools, military electronics and many more electro-optical instruments.
Related links of the manufacturer
Information on the manufacturer (information obligations under the GPSR Product Safety Regulation)
Wavelength Electronics, Inc.
51 Evergreen Dr.
MT 59715 Bozeman, United States